Достапни линкови

Кина - откажана изградба на посторојка за ураним


Кинеските власти ги откажаа плановите за изградба на постројка за обработка на ураниум во Хашен, откако стотици демонстранти побараа проектот да биде запрен. Градските власти соопштија дека треба да се почитува желбата на луѓето. Владата нема да го поддржи проектот на кинеската Национална нуклеарна корпорација, стои во соопштението. Стотици луѓе протестираа пред канцеларијата на градските власти и побараа да не се гради постројката која требаше да чини 6 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG