Достапни линкови

Несреќата во Париз не е предизвиката од човечка грешка


Министерот за транспорт на Франција ја отфрли можноста за човечка грешка, како причина за смртоносната железничка несреќа во Франција. Министерот за транспорт, Фредерик Кувије денеска изјави дека истрагата проверува дали дефект на пругата е причина за несреќата. Министерот рече дека возот патуваат со 137 километри на час во времето на несреќата, што е под дозволената граница од 150 километри на час. Несреќата во која загина шест луѓе, осум се тешко повредени, а десетици други полесно, се смета за најлоша железнички несреќа во Франција во последните 25 години.
XS
SM
MD
LG