Достапни линкови

Воз излета од шини во близина на Париз, најмалку седуммина загинати


Најмалку седуммина загинале а десетици се повредени откако воз излета од шините во предградието на Париз, соопшти францускиот министер за внатрешни работи Мануел Валс. Инцидентот се случи попладнево во градот Бретигни сур Орг на 20 километри од француската метропола. Надлежните во железничката компанија соопштија дека на меѓугратскиот воз имало 350 патници. Спасувачките екипи се на местото на настанот. „Бројот на загинати постојано еволуира и за жал ќе расте“ изјави министерот. Причината за излетувањето се уште не е позната.
XS
SM
MD
LG