Достапни линкови

Романскиот министер за транспорт осуден на пет години затвор


Високиот касационен суд на Романија го осуди денеска романскиот министер за транспорт Релу Фенекиу на пет години затвор, под обвинение за злоупотреба на службената положба на штета на јавниот интерес. Првпат во историјата на Романија, Високиот касационен суд осудува на казна затвор актуелен министер, но одлуката на судот не е конечна. По изрекувањето на казната романскиот премиер Виктор Понта соопшти дека ја потпишал оставката на министерот за транспорт, чија функција ќе ја извршува тој до назначувањето на нов министер. Судскиот процес против Фенекиу започна во јуни минатата година година, кога тој беше пратеник, врз основа на обвинението дека како акционер и директор на фирма на една романска државна енергетска компанија и продал стара опрема за цена како да е нова.
XS
SM
MD
LG