Достапни линкови

Повик за посилни напори за образование за сите деца


Талибанците ја застрелаа Малала на враќање од училиште во октомври минатата година
Тинејџерката Мала Јоусафзаи од Пакистан изјави дека нема да ја замолчат терористички закани. Талибанските милитанти ја застрелаа Јоусафзаи на враќање од училиште минатата година. Ова е нејзино прво јавно обраќање во кое младата девојка повика на поголеми напори за обезбедување на образование за сите деца. Шеснаесет годишниот борец за мир се обрати пред 500 младински лидери од 85 земји, во присуство на генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун. ОН го прогласи 12 јули за денот на Малала.
XS
SM
MD
LG