Достапни линкови

Откриен нов извор на нафта во Украина


Украинската државна компанија за гас и нафта соопшти дека открила голем извор на нафта на украинска територија. Нафотхаз тврди дека станува збор за најголемиот извор во поселдниве 15 години, во кој има 12,8 милиони тони нафта. Фирмата работи на локацијата во регионот Полтава од 2011 година. Украинската влада се обидува да ја намали зависноста на земјата од руски енергенси.
XS
SM
MD
LG