Достапни линкови

Љубе Бошкоски осуден на 12 години затвор


Дванаесет години затворска казна за Љубе Бошкоски, пресуди судот во случајот за убиството на Марјан Тушевски и Киро Јанев од 2001 година. Екс-министерот е осуден за помагање при убиство. Десет години затвор доби Зоран Трајановски, а од 6 до 8 години казна затвор останатите обвинети. Доживотна казна затвор им е пресудена во отсуство на четворицата српски државјани за убиство.
XS
SM
MD
LG