Достапни линкови

Косовскиот Парламент го усвои Законот за амнестија


Косовскиот Парламент
Косовскиот Парламент со 92 гласа „за“ и 17 „против“ го усвои Законот за амнестија, предложен од Владата во Приштина. Лидерот на „Самоопределување“, Висар Имери и други пратеници од партијата не го поддржаа предлог-законот, истакнувајќи дека „тој е штетен за Косово и амнестира криминалци“.
Законот за амнестија е обврска што косовската влада ја презеде со Договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.
XS
SM
MD
LG