Достапни линкови

Несогласување меѓу САД и Кина за Сноуден


Едвард Сноуден
Кинеските и американските власти не се согласија во однос на предавањето на Едвард Сноуден, кој е обвинет за шпионажа. Американскиот заменик државен секретар Вилијам Барнс изјави дека Вашингтон бил многу разочаран од Кина, бидејќи не го испорачала Сноуден од Пекинг во САД, каде е баран за објавување на информации од тајните надзорни програми
. Кинескиот државен советник Јанг Јиечни изјави дека властите се справиле со проблемот според законот.
XS
SM
MD
LG