Достапни линкови

Продолжуваат протестите во Египет


Протестите во Египет
Приврзаниците и противниците на соборениот египетски претседател Мухамед Морси денеска планираат да одржат протести во главниот град Каиро и низ земјата. Муслиманското Братство соопшти дека ќе протестира се додека не биде Морси вратен на функцијата. Движењето не ги прифати повиците од војската за распишување на нови избори.
Во меѓувреме обвинителството ќе ги разгледува наводите дека Морси избегал од затвор со помош на палестинската милитантна група Хамас за време на револуцијата во 2011 година.
XS
SM
MD
LG