Достапни линкови

Медведев на средба со украинскиот премиер


Рускиот премиер Дмитри Медведев
Рускиот премиер Дмитри Медведев денеска во Сочи ќе оствари средба со неговиот украински колега Микола Азаров. Руските медиуми јавија дека фокусот на разговорите ќе биде за енергетската соработка и природниот гас. Според нив, тие ќе разговараат за тоа дали Русија треба да испорачува природен гас за складирање во подземните објекти на Украина. Азаров изјави дека ќе инсистира гасот да биде испорачан на трошок на Газпром.
XS
SM
MD
LG