Достапни линкови

Закана за бомба во парламентот на Кипар


Зградата на Парламентот на Кипар денеска беше евакуирана по добиена телефонска закана дека во објектот е поставена бомба, јави ИТАР-ТАСС. Непознати лица околу 16 часот по локално време прво се јавиле во еден од локалните весници, а потоа и во канцеларијата на претседателот на парламентот, тврдејќи дека во зградата има бомба. Телефонските закани биле упатени за време на пленарната седница на која се разгледуваше предлог-законот за стабилизациската програма, што кипарската влада ја усгласи со меѓународните кредитори.
XS
SM
MD
LG