Достапни линкови

Груевски го тужи Петковски за клевета и бара 15,000 евра


Премиерот Никола Груевски се појави во судницата во рочиштето по тужбата за претседателот на НСДП, Тито Петковски за клевета. Основата за тужбената постапка е ланската изјава на Петковски за неделникот „Фокус“ дека премиерот со официјално писмо до генералниот секретар на Обединетите Нации во 2008 предложил новото име да биде Република Македонија - Скопје. „Тоа се измислени факти“, се вели во во тужбата, во која се бара Петковски да плати отштета во висина од 15 илјади евра за нанесување штетна на честа и угледот на Груевски. Тито Петковски во својот исказ изјави дека премиерот е човек што не трпи навреди, а своите јавни говори ги користи да навреди други луѓе, пренесуваат македонските медиуми.
XS
SM
MD
LG