Достапни линкови

„Азијана ерлајнс“ летал на автопилот во последните две минути


Судејки по податоците од црната кутија, во последните две и пол минути од летот, автопилотот извршувал неколку програми и се забележува автоматско подесување на брзината, изјави денеска шефицата на Националниот борд за транспортна безбедност Дебра Хершман во врска со уривањето на авионот на „Азијана Ерлајнс“ во Сан Франциско. „Треба да разбереме зошто биле вклучени неколку програми за автопилотот – дали пилотите го направиле подесувањето намерно или по грешка. Исто така треба да провериме дали пилотите разбрале за што се програмите“ вели Хершман и додава: „Автоматизацијата многу помага, но има причина за двајца пилоти во авионот“
XS
SM
MD
LG