Достапни линкови

Собир во Сребреница на 18 годишнината од масакрот


Десетици илјади луѓе се собраа во босанското село Сребреница за погребување на останките на 409 новоидентификувани жртви од масакрот во 1995 година. Денеска се одбележува 18 годинишнината од најмасовното убиство на европска територија по нацистичката ера. Телата се погребуваат на посебни гробишта по нивна ексхумацијата од масовните гробници. Пред 18 години силите на босанските Срби заклаа околу 8,000 босански муслимани мажи и момчиња. Телата на 5657 лица се идентификуваат со ДНК тестови.
XS
SM
MD
LG