Достапни линкови

Иран гради тајна нуклеарка


Иранска опозициона група во егзил тврди дека во Иран се гради нова тајна нукеарна постројка. Според оваа група, се гради во тунели под планините во близина на градот Дамаванд, 70 километри северо-источно од Техеран. Местото постоело од 2006-та година, а со него управувал Мосен Факризадех, висок претставник на Иранската револуциоерна гарда, кој е одговорен за нуклеарните, биолошките и хемиските програми.
XS
SM
MD
LG