Достапни линкови

Обама ја разгледува и нултата опција за Авганистан


Белата куќа соопшти дека претседателот Барак Обама не донесол одлука дали и колку американските војници ќе останат во Авганистан по 2014 година. Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни изјави дека Обама ја разгледува можноста и за таканареќената „нулта опција“ што значи сите војници да се повлечат од Авганистан.
Според Карни, за американското присуство во Авганистан по 2014 година ќе се преговара со авганистанската влада.
XS
SM
MD
LG