Достапни линкови

Бан Ки Мун апелира на примирје во Сирија за време на Рамазан


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун апелираше до сите страни во конфликтот во Сирија да ги прекинат борбите и да прогласат примирје за време на месецот на Рамазан. Тој нагласува дека е потребно политичко решение за демократската иднина на Сирија и сите луѓе да жвеат мирно и достоинствено. Според проценките на Обединетите Нации, од март 2011-та, кога почнаа нередите во Сирија, досега загинале над 93 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG