Достапни линкови

Без договор меѓу Грција и ММФ пред состанокот на еврозоната


Разговорите на Грција со нејзините кредитори завршија вчера без конечен договор за реформскиот пакет, но двете страни најавија најверојатно финализирање на таквиот договор пред денешниот состанок на министрите од еврозоната во Брисел. Во игра е нова транша на позајмица од 8,1 милијарди евра кои Грција ќе ја одржат солвентна.
Централна точка на рзговорите е барањето на кредиторите 12 500 вработени во државната служба до крајот на годината да заминат на пшринуден одмор сдо можност за отпуштање.
XS
SM
MD
LG