Достапни линкови

Серија експлозии во ИндијаВо серија од помали експлозии повредени се двајца монаси во едно од најсветите места на будизмот, храмот на Бод Гаја во државата Бахар во источна Индија. Деветте експлозии сепак не го оштетија историскиот храм за кој се верува дека го содржи дрвото под кое Буда постигнал просветлување во 531 г п.н.е. Индиската влада експлозиите ги оквалификува како терористички напад. Засега никој не ја презема одговорноста за нападите.
XS
SM
MD
LG