Достапни линкови

Експлозија на воз во Канада, еден загинат, 80 исчезнати


Товарен воз со 73 вагони кој носел сирова нафта излетал од шините и се запалил во канадското гратче Лак Мегантик, на 250 километри од Монтреал. Најмалку едно лице загина а осумдесетина се сметаат за исчезнати по екслозијата. Полицијата очекува дека бројот на жртвите ќе биде поголем. Околу 2000 лица или една третина од населението во гратчето морало да ги напушти своите домови по катастрофата.
XS
SM
MD
LG