Достапни линкови

Европратеник од Хрватска побара поголеми права за Хрватите во БиХ


Европратеникот од редовите на Хрватската демократска заедници (ХДЗ), Иво Ситер побара од Европската унија „посилно да го поддржи правото на хрватскиот народ во Босна и Херцеговина за негова рамноправност со остантите конститутивни народи - Бошњаците и Србите“.
Со ова, како што објави загрепскиот весник „Вечерњи лист“, првпат хрватското прашање во БиХ се интернационализира во институциите на ЕУ и тоа уште со самиот влез на Хрватска во Унијата.
XS
SM
MD
LG