Достапни линкови

Распуштен парламентот во Египет, истрели за време на протестите


Вршителот на претседателската должност во Египет Ади Мансоур нареди распуштање на парламентот во земјата. Државната телевизија дополнително јави дека бил избран и нов претседателски советник, во услови на немири во Каиро и други градови. Медиумите јавуваат дека одекнале истрели кон толпата која маршира за подршка на соборениот претседател Морси, кој е првиот египетски лидер изгласан на демократски избори минатата година. За сега не се знае дали има жртви меѓу демонстрантите кои се упатиле кон воените бараки каде е притворен поранешниот шеф на државата. Војската направи кордон околу објектот но за сега не се знае кој од каде и кон кого пукал.
XS
SM
MD
LG