Достапни линкови

Донесени пресуди за инцидентите од втори март


Една година затвор за осуден во бегство, обвинет за палење на автобус за време на протестите од втори март на Бит пазар, пресуди Основниот суд Скопје. Други тројца обвинети се казнети со три, пет и осум месеци затворски казни а шестмина се пуштени на условно. Обвинението против тројца лица беше одбиено поради немање докази. Насилствата на втори март настанаа во текот на протестите на група која излезе да го подржи назначувањето на Талат Џафери за министер за одбрана.
XS
SM
MD
LG