Достапни линкови

Шариф: Односите меѓу Пакистан и Кина посладки од мед


Пекинг, 05.07.2013
Пакистанскиот премиер Наваз Шариф, по средбата со кинескиот премиер Ли Кечианг во Пекинг, изјави дека односите меѓу двете земји се посладки од мед, а пријателството повисоко од Хималаите и подлабоко од најдлабокото море во светот. Ова е прва посета во странство на Шариф откако неговата партија во мај победи на изборите во Пакистан. Пакистан и Кина имаат блиски дипломатски воени и економски врски.
XS
SM
MD
LG