Достапни линкови

Косовските Срби формираа парламент


Србите на Косово формираа сопствен парламент во знак на протест против одлуката на официјален Белград за признавање на владата во Приштина. Постапката на малцинството Срби во северот на Косово е спротивна на договорот кој го постигнаа Белград и Приштина со посредство на Европската унија, за нормализирање на односите меѓу двете земји. Лидерот на косовските Срби Славко Стевановиќ изјави дека формирањето на српскиот парламент е со цел да се демонстрира дека Косово се уште е дел од Србија.
XS
SM
MD
LG