Достапни линкови

Јанукович назначи нов министер за правда во Украина


од протестите против полицијата по случајот со силување
Украинскиот претседател Виктор Јанукович потпиша наредба за замена на министерот за правда. Со претседателскиот декрет на министерската позиција се назначува Олена Лукаш на местото на Александар Лавринович, кој од неодамна беше избран за член на украинскиот врховен суд. Промената се случува во услови на негодување против судскиот систем поради силувањето на жена од страна на припадник на полициските сили минатата недела.
XS
SM
MD
LG