Достапни линкови

Обама им се заблагодари на американските војници по повод четврти јули


Американскиот претседател Барак Обама им се заблагодари на припадниците на американските вооружени сили во своето обраќање по повод четврти јули, денот на американската независност. На денешен ден во 1776 година американските колонисти прогласија независност од Велика британија и организираа револуција за остварување на декларацијата. „Тоа беше храбар чекор и малкумина очекуваа успех“ рече Обама во неделното радио обраќање. „Тогаш за прв пат Американците им покажаа на скептиците дека не се во право“ додаде претседателот. Според Обама, Америка денес е глобален чувар на мирот и слободата.
XS
SM
MD
LG