Достапни линкови

Египет: Крај на претседателскиот мандат на Мухамед Морси


Армијата во Египет го отстрани од власт претседателот Мохамед Морси, првиот шеф на државата кој беше избран на демократски избори, јавуваат египетските државни медиуми. Првиот човек на вооружените сили во земјата Абдел Фатах ал Сиси рече дека главниот судија во Уставниот суд во земјата ќе има моќ за издавање на претседателски декрети, како вршител на должност се додека не се избере нов претседател.
XS
SM
MD
LG