Достапни линкови

Турскиот суд ги блокирал градежните планови за плоштадот Таксим


од анти-владините протести на плоштадот Таксим
Судот во Турција го блокираше градежниот план поради кој настанаа анти-владини протести низ целата земја. Медиумите јавуваат дека плановите за градба на плоштадот Таксим се откажани, но се очекува властите да ја обжалат одлуката. Новинската агенција „Ројтерс“ пренесува изјава на адвокат кој вели дека одлуката била донесена кон почетокот на Јуни. За сега не е јасно зошто информацијата за пресудата беше недостапна.
XS
SM
MD
LG