Достапни линкови

Египетското МВР предупредува дека ќе употреби сила


Министерството за внатрешни работи предупреди дека силно ќе реагира против било какви насилства. Соопштението следи во пресрет на крајниот рок кој го постави армијата во земјата за шефот на државата да постигне компромис со опозициските активисти и неговите подржувачи. Војската најави спроведување на сопствен план за смирување на ситуацвијата во отсуство на договор меѓу заострените страни. Најмалку 23 лица загинаа во насилните протести во Каиро вчеравечер, со што бројот на загинати од почетокот на демонстрациите се искачи на 39 лица. Шефот на египетските вооружени сили се сретна со опозицискиот лидер Мохамед Ел Барадеи но за сега нема информации за исходот од средбата.
XS
SM
MD
LG