Достапни линкови

Умерен земјотрес на 200 километри од Скопје


илустрација
Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет во Скопје, денеска во 15 часот и 28 минути, регистрираа умерен земјотрес, со Рихтерова магнитуда 4.9, чиј епицентар е на околу 200 километри јужно од Скопје, на територијата на соседна Грција. Според досегашните податоци, земјотресот е почувствуван во јужните и југозападните делови на територијата на Република Македонија со интензитет од 4 до 5 степени според Европската макросеизмичка скала.
XS
SM
MD
LG