Достапни линкови

Иванов се сретна со романскиот министер за надворешни работи


Романија целосно ја поддржува Македонија во евроатланските интеграции и сака да ја прошири и продлабочи севкупната соработка со нашата држава рекол министерот за надворешни работи на Романија Титус Корлацеан на денешната средба со македонскиот претседател Ѓорге Иванов. „Тоа е и целта на мојата посета, да ја потврдам поддршката и да разговараме за можностите за продлабочена соработка“ изјавил Корлацеан. Двајцата соговорници, како што информира Кабинетот на претседателот Иванов, констатирале дека односите меѓу двете држави ги карактеризира висок степен на пријателство, конструктивен и отворен политички дијалог.
XS
SM
MD
LG