Достапни линкови

Грузија повторно воведе визи за иранците


Претседателот на Грузија, Михаел Саакашвили
Грузијското министертво за надворешни работи соопшти дека за иранците веќе не важи безвизниот режим со Грусија. Од први овој месец, иранците треба да извадат виза за влез во Грузија. Во 2010-та Грузија и Иран склучија договор за безвизен режим, но во последниве неколку месеци делегации на американското министерство за финансии ја посетија Грузија поради загриженоста дека Иран ги злоупотребува бизнис врските со Грузија за да ги избегне меѓународните санкции.
XS
SM
MD
LG