Достапни линкови

Умаров повикува на напади во Русија


Доку Умаров
Лидерот на исламистичките бунтовници во сверен Кавказ Доку Умаров, ги повика џихадистите да ги зголемат нападите врз повеќе цели во Русија, меѓу кои и Олимписките игри во Сочи во наредната година. Во видеото, постирано на еден интернет портал, Умаров прогласува дека го укинува мораториумот за терористички акции во Русија, бидејки, според него, Кремљ ја сметал нивната добра волја за слабост.
XS
SM
MD
LG