Достапни линкови

Марин Ле Пен обвинета за расизам


Европскиот парламент, на барање на судот во Лион, и го одзеде имунитеот на француската пратеничка и лидерка на крајно десничарската партија Национален фронт, Марин Ле Пен. Таа е обвинета за расизам, бидејки за муслиманските верници кои се молеле на улица, оценила дека е политички акт на фундаменталисти и ги споредила со окупацијата на Франција од нацистичка Германија. Ле Пен изјави дека стои зад своите зборови и е убедена оти судот ќе пресуди во нејзина корист.
XS
SM
MD
LG