Достапни линкови

Немири во Египет, се планира марш до претседателската резиденција


Противницитте и подржувачите на претседателот на Египет Мухамед Морси се излезени на масовни протести. Опозиционерите се насобрани на плоштадот Тахир додека подржувачите на шефот на државата одржуваат демонстрации во Гиза, јужно од главниот град. Контрапротестите се организираа по истекувањето на крајниот рок кој му беше поставен на Морси да си поднесе оставка. Опозициските демонстранти планираат марш до претседателската резиденција. Во меѓувреме, медиумите јавуваат дека војската во Египет има подготвено план за измени на уставот на државата и организирање на вонредни претседателски избори доколку спротиставените страни не постигнат компромис.
XS
SM
MD
LG