Достапни линкови

Ахмадинејџад најави изградба на нови нуклеарки во Иран


Иранскиот претседател во заминување Махмуд Ахмадинејџад изјави дека неговата земја е подготвена за изградба на нови нуклеарни централи со руска помош. „Може да ја прошириме соработката и да изградиме нови централи“ му рекол Ахмадинејџад на неговиот руски колега Владимир Путин за време на посетата на Москва. Иранскиот претседател додаде дека двете земји може да ја подобрат економската соработка, додавајки дека за тоа нема пречки од иранска страна.
XS
SM
MD
LG