Достапни линкови

Казахстан превзема акции од продажбата на нафтено поле


Казахстанското Министерство за нафта и гас најави дека ќе го искористи правото за превземање акциите од продажбата на нафтеното поле Касхаган кое е во сопственост на американската компанија Коноко Филипс. Американската фирма првично планираше да ги продаде акциите на индијската компанија ОНГЦ Видеш но властите во Казахстан соопштија дека преферираат кинески партнер. Цената на акциите се проценува на 5 милијарди американски долари.
XS
SM
MD
LG