Достапни линкови

Ердоган не се откажува од мировниот процес


Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска ја потврди одлучноста за продолжување на владиниот процес за мирно решавање на курдскиот конфликт, покрај инцидентите кои се случија во петокот во југоисточниот дел на земјата. „Ништо не може да се попречи на нашиот пат. Мировниот процес ќе продолжи. Овој проблем не датира од вчера и бара многу работа и трпение“ рече Ердоган во изјава пред парламентарната група на Партијата на правдата и развојот. Кон крајот на минатата недела настанаа судири меѓу полицијата и курдски демонстранти во југоисточниот дел на Анадолија поради смртта на еден млад човек, кој учествувал заедно со уште 300 лица во протест против изградба на нова полициска станица.
XS
SM
MD
LG