Достапни линкови

Оставки од четворица министри во Египет


Каиро денеска
Четворица членови на кабинетот на египетскиот претседател Мухамед Морси најавија оставки еден ден по масовните протести во земјата во кои загинаа 16 лица. Министрите на туризам, животна средина, правда и комуникации ги предадоа своите оставки до премиерот Хишам Кандил. Претходно, опозициски демонстранти го запалија штабот на владеачкото Муслиманско братство во Каиро. Критичарите го обвинуваат шефот на државата за неуспеси во справување со економски проблеми и за давање премногу моќ на исламистите.
XS
SM
MD
LG