Достапни линкови

Запален штабот на Мулиманското братство во Каиро


Опозициските демонстранти во Египет насилно влегоа и го запалија штабот на Муслиманското братство во Каиро. Нападот се случува откако 16 лица загинаа во насилни антивладини протести низ целата земја. Во неделата илјадници лица излегоа на протести во Каиро и други градови низ земјата против владеењето на претседателот Мухамед Морси, кој е на чело со политичкото движење на Муслиманското братство. Критичарите го обвинуваат шефот на државата за неуспеси во справување со економски проблеми и за давање премногу моќ на исламистите.
XS
SM
MD
LG