Достапни линкови

Груевски во посета на Кина, најавени средби со кинескиот државен врв


Македонска владина делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, од денеска ќе престојува во посета на Народна Република Кина.Владината прес-служба соопшти дека во тек на посетата премиерот Груевски во Пекинг ќе има средби со претседателот и со премиерот на Народна Република Кина, Си Џипинг и Ли Кечианг. Груевски, кој ќе биде придружуван од министрите за надворешни работи и за привлекување странски инвестиции, Никола Попоски и Веле Самак, задутре ќе се обрати на Конференцијата за соработка меѓу НР Кина и земјите од Централна и Источна Европа, што ќе се одржи во кинескиот град Чонгкинг.
XS
SM
MD
LG