Достапни линкови

Скандал: нови документи дека Вашингтон шпионирал сојузници


Activists from the Internet Party of Ukraine perform during a rally supporting Edward Snowden
Според новите документи кои дојдоа до медиумите од поранешиот соработник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден, цел на надзорот биле Британија, Франција, Грција, Италија и Германија.
Британски Гардијан објави и дека американската Национална Агенција за Безбедност извршила електронска шпоинажа и врз делегацијата на ЕУ во Вашингтон. САД најавија дека ќе одговорат на сите информации за американската програма за надзор.
Портпаролот на директорот за национално разузнување, Џемјс Клепер иззјави дека САД собирале информации на начин како што прават и сите други држави.
XS
SM
MD
LG