Достапни линкови

Камерон се сретна со претседателот на Казахстан


Британскиот премиер Дејвид Камерон
Британскиот премиер Дејвид Камерон се сретна со казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев и други претставници на власта. Камерон е првиот британски премиер кој ја посетил земјата. Тој изјави дека главната цел на неговата посета била бизнис соработката, но дека од агендата не биле исклучени и човековите права.
Камерон се надева дека ќе успее да го убеди Казахстан да им дозволи на Британците да ја користат земјата како транзит зона при повлекувањето од Авганистан.
XS
SM
MD
LG