Достапни линкови

САД ќе одговорат на обвинувањата за прислушкување на ЕУ


Вашингтон соопшти дека ќе одговори на обвинувањата за американските надзорни програми. Реакцијата доаѓа по наводите дека САД ги прислушкувале канцелариите на ЕУ.
Германското списание Дер Шпигел објави дека во таен документ обезбеден од страна на Едвард Сноуден, кој е обвинет за шпионажа имало индикации дека ЕУ била под надзор на американските тајни програми. Германското министерство за правда побара итно објаснување за случајот.
XS
SM
MD
LG