Достапни линкови

Египет-демонстрантите повикаа на оставка на Морси


Протестите против претседателот Мохамед Морси во Египет
Илјадници демонстранти се собраа на плоштадот Тахрир во Каиро. Тие бараат оставка од претседателот Мохамед Морси и распишување на нови избори. Демонстраните носеле знамиња и извикувале да си оди Морси од функцијата. Во меѓувреме на другата страна од градот неговите поддржувачи се собрале пред претседателската палата. Опозицискиот движење соопшти дека собрало околу 22 милиони потписи за оставка на Морси.
XS
SM
MD
LG