Достапни линкови

Кери-има напредок во мировниот процес на Блискиот Исток


Американскиот државен секретар Џон Кери
Американскиот државен секретар Џон Кери оцени дека бил остварен напредок во мировниот процес на Блискиот Исток, но дека работата не е целосно завршена. Тој за време на посетата на Западниот брег по средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека разговорите во изминативе неколку денови биле позитивни и од особена важност. Кери оствари неколку средби со палестинските и израелските лидери со цел да се обноват мировните преговори меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG