Достапни линкови

Кина со зголемени безбедносни мерки на северозападниот дел


Кинеските власти соопштија дека ги зголемиле безбедносните патроли поради терористичките групи кои предизвикаа немири во етнички поделената западна покраина Џингјанг. Кон почетокот на неделава 35 лица загинаа во судири со полицијата во неколку инциденти во регионот.
Станува збор за регион со 10 милиони жители, мнозинство од муслиманска вероисповед кои се жалат на рестрикции од централната власт за нивното културно изразување.
XS
SM
MD
LG