Достапни линкови

Кина не го сменила ставот за Далај Лама


Далај Лама
Кина негираше дека ќе ја промени политиката во однос на тибетскиот духовен возач Далај Лама. Властите соопштија дека ставот за Лама е јасен, константен и дека не е променет. Претходно тибетските групи за човекови права и Радио Слободна Азија јавија дека кинеските власти ќе им дозволат на жителите во тибетските реони отворено да му се поколнуваат на Лама и да ја поставуваат неговата слика во манастир во Ласа, главниот град на тибетскиот автономен регион.
XS
SM
MD
LG